Scroll to top
Rostliny a stromy

Guanábana (Graviola)

Guanabana má schopnost vyléčit rakovinu. Ovoce z guanabánského stromu je zázračný přirozený zabiják rakovinových buněk 10 000krát silnější než Chemoterapie. Chuť není koneckonců špatná a nemá žádné vedlejší účinky.

Ovoce je velmi velké a sladká bílá buničina s nízkým obsahem kyseliny je pojídána čerstvá, nebo častěji se používá k výrobě ovocných nápojů.

Používá se:

  • léčbě novtvarů a nádorových nemocí
  • rakoviny
  • léčbě nemocí způsobených parazity
  • snižování krevního talku
  • podpoře a moderaci srdeční činnosti
  • léčbě depresí

Graviola je malý, vzpřímený stálezelený strom dorůstající výšky 5-6 m, s velkými, lesklými a hladkými, tmavě zelenými listy. Dává velké, srdčité, jedlé plody, velké 15 – 20 cm v průměru, žlutězelené s bílou dužinou.

Všechny části stromu gravioly jsou užívány v tropické přírodní medicíně – kůra, listy, kořeny, plody i semena. Různým částem stromu jsou připisovány rozdílné vlastnosti a možnosti použití. Všeobecně se plody a šťáva z nich užívají proti hlístům a parazitům, k utišení horečky, zvýšení produkce mateřského mléka po porodu a jako astringens při průjmu a dyzentérii. Drcená semena se používají proti vnitřním a vnějším parazitům, vším a cizopasníkům. Kůra, listy a kořeny působí jako sedativum, antispasmodikum, hypotensivum a nervové sedativum. Čaj pomáhá při rozličných potížích způsobených těmito jevy.

Kontraindikace:

Při pokusech na krysách se u gravioly projevil stimulující vliv na dělohu, proto by se neměla užívat během těhotenství.
Studie na krysách, kterým byl do žaludku aplikován extrakt z kůry stonku (100 mg/kg), prokázala nárůst aktivity dopaminu, norepinephrinu a monominoxydázy, jakož i inhibici vylučování serotoninu u krys vystavených stresu. Na základě toho lze soudit, že užívání byliny může být kontraindikováno v kombinaci s inhibitory MAO a některými předepisovanými antidepresivy. Poraďte se se svým lékařem.
Alkoholové extrakty z listů nejevily žádnou toxicitu nebo vedlejší účinky na myši v dávce 100 mg/kg; přesto při dávce 300 mg/kg byly pozorovány snížení průzkumného chování a slabé abdominální konstrikce. Pokud se dostaví útlum nebo ospalost, upravte užívané množství.
Interakce s jinými léky:
žádné další nebyly zaznamenány; i tak může graviola zesílit účinek antihypertensiv a kardiodepresiv resp. antidepresiv a interferovat s MAO-inhibitory.

Vedlejší účinky:

Pokusy na zvířatech ukázaly hypotensivní, vasodilatační a kardiodepresivní vliv gravioly. Lidé užívající antihypertensiva by se měli poradit se svým lékařem a podle toho sledovat krevní tlak (jako léky by měly být upraveny).
V jedné studii na prasatech se projevily emetické vlastnosti. Velké dávky mohou způsobit nauzeu nebo zvracení. V takovém případě omezte užívání.
In vitro byly prokázány významné antimikrobiální vlastnosti. Chronické, dlouhodobé užívání této byliny může vést k odumírání prospěšné bakterie v zažívacím traktu.
Doporučuje se nahrazení diety probiotickými a zažívání podporujícími enzymy, pokud graviolu užíváte déle než 30 dní.

Tradiční etnomedicinální léčebný předpis:

Pro výše uvedené indikace se jako léčebná dávka uvádí 2 g 3x denně v kapslích nebo tabletách. Podle libosti lze nahradit standardním nálevem (1 šálek 3x denně) nebo standardní tinkturou 4:1 (2-4 ml 3x denně). Chcete-li znát definice, viz stránku Metody přípravy tradičních herbálních léčiv

  • Date

    February 23, 2019

Post a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *